Odkąd sięgam pamięcią w pierwszą niedzielę października w iłżeckim kościele odbywała się tzw. Msza Partyzancka. Pomysł organizowania nabożeństwa narodził się w kręgu żołnierzy AK, którzy chcieli wspólnie modlić się za swoich kolegów poległych w bitwie pod Piotrowym Polem 1-3 października 1944 r. Bardzo szybko okazało się, że msza stała się nie tylko spotkaniem modlitewnym ale wydarzeniem patriotycznym i politycznym. Była okazją do wygłaszania kazań i przemówień, które często miały charakter „wrogi” wobec ludowego państwa. Uczestnicy uroczystości zjeżdżali się z całej Polski. Szczególnym gościem był zawsze Antoni Heda „Szary”, który był niejako reprezentantem i ikoną partyzantów. W latach 70. AK przedstawiana była jeszcze jako organizacja gorsza od AL czy GL, już nie reakcyjna (zaplute karły reakcji) ale bierna w walce z niemieckim okupantem – stojąca z bronią u nogi w chwili gdy formacje ludowe krwawiły w bezpardonowych zmaganiach o wolność i niepodległość.
Tak szczególna msza wymagała przygotowań. W kościele wykonywano skromną dekorację. Najczęściej był to brzozowy krzyż z zatkniętym na jego szczycie, lub położonym pod nim hełmem żołnierza polskiego z 1939 r. Tłem inscenizacji były flagi lub tkaniny w barwach narodowych.
Msze partyzanckie mobilizowały także czynniki partyjno-państwowe, których służby na tę okazję planowały i wdrażały w życie działania operacyjne. Ciągle władza ludowa bała się mężczyzn, w większości 50-60 letnich, którzy mimo 30 lat PRL-u byli nadal niepokorni i myśleli swoje.
Poniżej zamieszczono odpis dokumentu z akt IPN z teczki: Sprawa operacyjnego sprawdzenia krypt. „Zjazd”, który obrazuje czynności przygotowawcze służb do uroczystości partyzanckich w 1977 r.
Radom 29.09.1977 r.
Tajne spec. Znaczenia
Egz. poj.
Plan zabezpieczenia spotkania byłych członków
AK w Piotrowym Polu w dniu 2 X 1977 r.
Z uzyskanych informacji od TW. ps. „M-2” wynika, że w dniu 2 X 1977 r. około godziny 10:00 odbędzie się spotkanie byłych członków AK z oddziału „Potoka” w Piotrowym Polu . Spotkanie to będzie poprzedzone mszą, która odbędzie się w kościele w Iłży o godz. 10:00. Po mszy uczestnicy udadzą się na pobliski cmentarz skąd wyjadą na Piotrowe Pole gdzie przy pomniku będą śpiewać pieśni partyzanckie oraz wspomnienia byłych członków AK z lat okupacji. Obelisk ten postawiono ku czci poległych 46 partyzantów z oddziału „Potoka” oraz 10 nieznanych partyzantów radzieckich. Bitwa ta odbyła się 3 października 1944 roku. Uroczystości rocznicowe dla uczczenia tej bitwy obchodzone są rokrocznie w pierwszą niedzielę października.
Ponieważ w spotkaniu tym biorą udział ludzie, którzy znani nam są z negatywnej postawy do polityki partii i rządu należy przypuszczać, że spotkanie to może być wykorzystane de celów propagandowych , wrogich naszemu ustrojowi. Wobec tego zachodzi konieczność operacyjnego zabezpieczenia spotkania w Piotrowym Polu.
- Ustalenie byłych członków AK z terenu województwa radomskiego biorących udział w spotkaniu.
- Zabezpieczenie przebiegu spotkania w Piotrowym Polu oraz ustalenie osób występujących z wrogiej pozycji w czasie spotkania.
- Ustalenie numerów rejestracyjnych samochodów osób biorących udział w spotkaniu.
W celu realizacji w/w kierunków planuje się następujące przedsięwzięcia operacyjne :
- W związku z tym, że w intencji poległych członków AK odbędzie się msza o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Iłży, zabezpieczyć operacyjnie mszę i kazanie.
Wykona: ppor. A…. K….
2. Uzgodnić z Naczelnikiem Wydziału „B” KWMO w Radomiu oddelegowanie pracownika do udokumentowania w postaci zdjęć uczestników imprezy, zdjęć samochodów z uwzględnieniem ich tablic rejestracyjnych.
Wykona: ppor. A… K…
- Wejść w porozumienie z władzami politycznymi i administracyjnymi Gminy Iłża celem ustalenia jakie posiadają rozeznanie na temat organizowanego spotkania.
Wykonanie: ppor. A… K…
- Sprawdzić w Wydziale Spraw Wewnętrznych Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu czy organizator zgłosił fakt odbycia zjazdu na terenie województwa.
Wykonanie: ppor. A… K…
St. inspektor Sekcji II Wydz. III
[podpis nieczytelny]
ppor. A … K….
Paweł Nowakowski